Євген Куксін: Як говорити про те, про що й всі, але не так, як всі?

16 листопада до студентів Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка поділитися власним досвідом завітав журналіст Євген Куксін.

Похапцем нагору сходами з білого мармуру. Поворот наліво, вперед по довгому коридору з червоним килимом. У кінці коридору направо — скляні двері. За ними — аудиторія номер 35.

Всередині панує продуктивний хаос: лунають згуки, відривки фраз, клацання фотокамер. Повно людей. Певно, що першокурсники-журналісти. Видає запал в очах.

Лектор, молодий чоловік у толстовці кольору «червоний світлофор», без волосся на голові  та в окулярах стає посеред «сцени».

Помпезність події зменшує напис на екрані проектора: «Зачекайте, йде завантаження». Напис кічливо висить перед очима ще хвилин зо п'ять. Але то дрібниці, квіточки. Ягідки — далі.

Чоловік у толстовці — Євген Куксін — прийшов розповісти молодим акулам пера на чому світ стоїть.

Закономірне питання від сабжа до аудиторії: «Чи знаєте ви щось про журналістику?». Відповідь не менш закономірна: тиша.

Тепер серйозніше.

Журналіст Євген Куксін має за плечима значний досвід роботи в медіа, йому було чим поділитися та що розповісти своїм майбутнім колегам-журналістам.

Так, наприклад, на лекції (яка насправді за своєю інтерактивною спрямованістю більше нагадувала повноцінний тренінг) студенти дізналися про те, як нестандартно і креативно висвітлювати події та обирати цікаві теми для потенційних матеріалів; чому варто «копати глибше», а не подавати лише «сухі» новини та факти; як підготуватися до зйомок якісного інтерв’ю і як, врешті-решт, створити цілісний медійний продукт, здатний привернути увагу аудиторії серед великої конкуренції в сучасному інформаційному просторі.

На конкретних прикладах останніх суспільно важливих подій в Україні Євген розкрив усі ці питання, налаштував студентів на більш глибоке і осмислене сприйняття фактів і розвінчав деякі ілюзії і стереотипи першокурсників щодо обговорюваних проблем.

Де брати ідеї? Як розвивати тему? Як говорити про те, про що й всі, але не так, як всі? На ці питання під час зустрічі і відповів Куксін.

Отже, декілька уроків від Євгена Куксіна для починаючих журналістів.

Урок №1: оперативність — наше все.

Урок №2: основні джерела ідей — це:

• події;
  • проблеми;
  • люди.

Все інше — похідне від цих трьох.

Урок №3: замість довідників зі стилю письма читати казки.

Наприкінці Євген показав декілька телевізійних матеріалів. Також демонструвалися та зіставлялися різні школи журналістики (американська, англійська, українська). Завершуючи свій виступ, порадив студентам більше читати казки і літературні твори та застосовувати їх художні прийоми при підготовці власних матеріалів і сюжетів.

Айнура Алієва,
Шевченко Юлія